Intervju: Kasim Langić – Od najvećeg bereketa je da musliman osjeća muslimana bratom

Date:

Share post:

Kasim Langić, osnivač “Sunni Legion”

Razgovarao: Muhamed ĆEMAN

IDENTITET.LU: Uvaženi gospodine Langiću, možete li nam reći, kada je formirana Sunni Legion i kojim povodom?
Slava i hvala priapada samo Uzvisenom Allahu i neka je salavat i selam na zadnjeg Poslanika Muhammeda s.a.w.s., njegovu porodicu, časne ashabe i sve one koji ga slijede na putu islama do Sudnjeg dana. Amin. Na samom početku želim Vam se zahvaliti na ukazanoj časti i na ovoj prilici da kažemo nešto o Sunni Legion-u. Sunni Legion kao ideja postoji jako dugo, a u praksi se je prvo pojavio kao FB stranica i to 11. 01. 2013., znači nešto više od godinu dana. Nakon 6 mjeseci prepoznatljivog rada mnoga braća i sestre su se poželjeli identificirati sa idejom Sunni Legiona tako da smo u Zenici pokrenuli druženje neformalne grupe građana pod nazivom Sunni Legion. Povod ovog okupljanja na ovakav način jeste čvrsta volja i želja da se povrati osjećaj islamskog bratstva među praktikante islama kao i vraćanje međuljudskog povjerenja sa svima ostalima koji su van vjerskih krugova ,a evidentno je da u svakodnevnom životu imamo puno međusobnih dodirnih tačaka i interesa.

IDENTITET.LU: Koji su primarni ciljevi djelovanja Sunni Legion?
Situacija u našim džematima, pod krovom naše Islamske zajednice, u našoj dragoj domovini Bosni i Hercegovini, govori o udaljavanju naših srca. Mogli bismo, na temelju pokazatelja kvalitete odnosa u njima, slobodno ustvrditi: islamsko bratstvo među nama, taj čisti, i bez ikakvih negativnih primjesa, bratski osjećaj, već odavno spava. U strahu da ne umre, osjećajući potrebu da budemo oni koji „čuvaju Allaha, pa će nas On čuvati“, pozivamo sve muslimane Bosne i Hercegovine i šire, da svoja srca očiste od dušmanskih utjecaja na nas.

To je naša jedina želja, jedini cilj, i jedina stavka u programu rada: Ljubav sa imenom Allaha, i jačanje bratskih veza, kako bismo ojačali naš iman, našu zajednicu, i društvo, trudeći se da primijenimo čiste i svekorisne principe islama.

Želimo demistificirati muslimane i sve njihove navike koje su u biti vjerske obaveze. Želimo naša prava i to u svim sferama društva i života. Žalosno je da se u nemuslimanskim državama razmišlja i govori o ostvarenjima elementarnih prava muslimana, kao što je obavljanje namaza u školi, na poslu u bolnici, vojsci itd… a kod nas u našj državi, u kojoj smo vecina, uskraćeni smo i obespravljeni po tom pitanju.
Znamo da je pravo imati i pravo dobiti kao dan i noć… ali mi smo odlučni da pokušamo dokazati da musliman vjernik mora imati svoja prava kako bi bio što produktivniji član zajednice. Želimo našoj omladini ponuditi muslimanski identitet u svim pitanjima a ne samo u vjerskim objektima.

IDENTITET.LU: Zbog čega ste izabrali upravo to ime – Sunni Legion?
„Sunni“, jer smo sljedbenici sunneta Muhammeda, alejhisselam, što smatramo jedinim ispravnim putem slijeđenja Kur’ana časnog, te sunneta onih koje je preporučio poslije sebe, njegovih ashaba, i članova njegove časne porodice, i osobito prve četverice halifa.

„Legion“, jer je legija nešto što ne odmara kad treba da se društveno-pozitivno djeluje, na principima sveobuhvatne islamske pravde. Legija nije agresivna formacija, nego društveno-svjesna, koja ima zadatak da se bori protiv svake vrste ekstremizma. Naš jasan stav nas odvaja od onih koji se ne nalaze u okviru Islamske zajednice,ili koji žele da nametnu bilo kakvu nastranu ideologiju poput šiizma ili haridžizma. Borit ćemo se i protiv novotarija koje ne pripadaju islamu, kao i protiv agresivnih ateista ili agresivnih sekularista koji nas svrstavaju i žele nas prikazati kao islamske ektremiste samo zato jer želimo ostvariti svoja vjerska prava. Kada spominjem borbu želim naglasiti da mislim na sva dozvoljena sredstva koja je predvidio zakon i društvo u kojem živimo.

IDENTITET.LU: Koliko mi je poznato, bavite se i humanitarnim radom?
Mi nismo humanitarci iako u skladu sa principima naše vjere islama to moramo biti u domenu naših mogućnosti. Sudjelujemo u svim akcijama koje su od društvene koristi i koje mogu nekome olakšati život.

IDENTITET.LU: U zadnje vrijeme, često ste na meti srpskih, tj. možemo slobodno reći određenih pročetničkih medija. – Koji su po Vama razlozi tih napada?
Živimo u vremenu kada se laž želi prikazati kao istina. Svakojake manipulacije se svakodnevno vrše ne bi li građani države BiH bili što zbunjeniji i da bi se što lakše njima upravljalo i vladalo. Pitam se šta je u glavi i srcu jednog Pantelije Ćurguza, koji javno iznosi laži i javno obmanjuje svoj narod, pričajući o nama kao o nekoj paravojnoj ekstremnoj organizaciji, koju blagonaklono gledaju organi vlasti u Federaciji. Ovom prilikom pozivam bilo koga od muslimana i nemuslimana da prisustvuje bilo kojoj našoj aktivnosti, koje su između ostalog javne, a postoje i snimci na našem youtube kanalu, te da se uvjere koliko ih lažu oni kojima je potreban samo neki otirač u koji će obrisati svoje prljave cipele. U isto vrijeme se predstavljaju njihovim vođama i dobrotvorima. Jedna od aktivnosti koja je izazvala bujicu laži ponovno usmjerenih na račun Sunni Legionara jeste vraćanje tj. prihvatanje islama od strane našeg brata Saše Žunića iz Zenice. Naslov u medijima iz RS-a je bio za „Za koru hljeba Srbi prodaju vjeru“, “Islamski ekstremisti tjeraju nemuslimane da prihvate islam“, i slično. A prava istina je da je otac Saše Žunića bio Abdullah, koji ga je ostavio, te da je Saša oženjen za muslimanku i odrastao u muslimanskoj sredini. U firmi u kojoj je radio, a nakon primanja islama dobio je otkaz, jer je kontaktirao dvojicu braće Legionara i izrazio želju da im se priključi i primi islam. Oduševljen njihovim međusobnim uvažavanjem i neskrivenom pokazivanju ljubavi u ime Allaha. Dakle sve je neosnovano i samo u službi dezinformisanja i stvaranja napetosti među narodima koji žive u BiH.

IDENTITET.LU: Na osnovu fotografija i video zapisa zabilježenih tijekom vaših aktivnosti, primjećuje se da je većina članova Sunni Legion vrlo korpulentna, te da su im lica ukrašena bradom, a kod nekih su primjetni elementi bajkerskog imidža. U tom kontekstu, želio bih znati, koji su uslovi da bi određena osoba postala član Sunni Legion?
U našim redovima je dobrodošao svaki musliman, jer mi smo ipak okupljeni oko vjerskih istina u koje čvrsto vjerujemo. Ne diskriminiramo nikoga ali jednostavno tko ne klanja ili nema želju da upozna islam i ustali svoj namaz nema mjesta među nama. Sekte koje su se izdvojile od osnovnog učenja i principa islama, Kur’ana i sunneta, kao što su šiije i haridžije, nemaju mjesto kod nas, osim uz pokajanje od tekfirenja ostalih muslimana, a i jedna i druga sekta to čini! Jedni otvoreno i agresivno, drugi hinjski i potiho trujući zemlju pod nogama ummeta, pretvaranjem i laganjem, koje im je u osnovi vjere (čak tvrde da imaju za laž i pretvaranje prema sunitima veliku nagradu). Želimo pokazati i dokazati da je duga brada sunnet Allahovog Poslanika, alejhisselam, koji su prakticirali naši vrijedni prethodnici, kao i naši preci na tlu lijepe nam domovine: sve do dolaska komunističkog zmaja, koji je vatrenim jezikom „pomeo“ vanjska obilježja naše pripadnosti islamu. Kod muškaraca brade, kod žena zarove i nikabe.
To nije obilježje jedne frakcije, niti ekskluzivno pravo pojedinaca i grupa, kako smo (nažalost) u zadnje dvije decenije naviknuti gledati na ovaj propis. (Pogledati stavove učenjaka Hanefijskog mezheba po pitanju puštanja i brijanja brade, na primjer: El-Mebsut, 26/72, izdavač: Darul-mearif, 1414, Bejrut; El-Mebsut, 11/90; Bedaeus-sanaia, 2/329-330, izdavač: Daru ihjait-turasil-arebi, 1419, Bejrut; El-Bahrur-raik, 2/302 i druge izvore ). I zaista vam moram reći da mi je dosadilo stalno dokazivati da nisam « vehabija » a ni Djeda mraz. Posebno je kriticno oko nove Gregorijanske godine… tada djeca trče zamnom i nadaju se poklonima… hahhaha…. Šalu na stranu, nije obaveza imati dugu ili imati brad da bi bio Sunni Legionar ali je sigurno svako moguće prakticiranje sunneta naših članova dobrodošlo. Ne smijemo zaboraviti da su među nama braća koja rade različite poslove pa shodno tim svojim pozicijama i mogu ili ne mogu neke sunnete realizirati. Mi se nismo okupili da bi jedni druge skenirali i istraživali mahane, već suprotno od toga, želimo da pomognemo jedni drugima da što bolje i što više prakticiramo islam. Allah je dao da među nama ima dosta sportaša koji su izrazito jaki i korpulentni a ima i bajkera tj. onih koji vole i uživaju u vožnji motora.

IDENTITET.LU: Na osnovu tog iskustva, smatrate li dakle da je moguće uspješno pomiriti tj. u neku ruku fuzionirati islamsko-bošnjački i bajkerski identitet?
Gledajte utopija bi bila gledati na nas očima kako se gledaju bajkeri jer su oni dio jednog standarda koji nije prilagođen muslimanima. Mi stvaramo svoje standarde i u okviru nama prihvatljivih, mi ćemo se i ponašati. Znate, evidentna je kriza identiteta kod muslimana a pogotovo muslimanske omladine. Većina stvari koja je van džamijskih okvira se svodi na oponašanje nemuslimana, što je razumljivo s obzirom da mi i ne postojimo kao društvo. Društvo ako postoji ono ima svoje standarde u svim sferama života a ne samo u vjerskim objektima. Zato ovaj naš živi pristup vjeri i njenom prakticiranju ostavlja mogućnost svim vjerom dozvoljenim stvarima, a u to ubrajamo naravno i vožnju motora.

IDENTITET.LU: U kontekstu aktuelnih dešavanja u Bosni, ne želim propustiti a da ne upitam, kako gledate na trenutne proteste građana u bosanskim gradovima?
Ova sva dešavanja su samo kulminacija nagomilanih problema u državi BiH. Stvarni organizatori i mentori ovih dešavanja su po mom mišljenju sami političari i oni koji su ih podržavali stvarajući jedan nepravedni sistem u kome je običan narod doveden do granice gladovanja a oni do granice kada su poželjeli legalizirati svoja lopovlukom stečena carstva. San svakog mafijaša je da legalizuje svoj kriminal, tako je to i san naših političara koji su se obezbijedili dovoljno, i pasalo bi im sada da sve ide „po zakonu“. Naš stav po pitanju izlaska na demonstracije ovakvog tipa je, da je to apsolutno zabranjeno muslimanima. Razlozi su mnogobrojni, ako znamo da ne znamo tko je to organizirao, da se ne znaju ciljevi, da se uništava tuđi hakk tj. imovina, da se dovode tuđi životi u opasnost, itd. Sve su to razlozi zbog čega muslimani ne bi trebali učestvovati u ovome. Ono što bi svakako trebali je to da se pripreme za predstojeće izbore i da ponude narodima ove države prihvatljiv koncept vladavine na islamskim principima. Siguran sam da nas Allah Uzvišeni ovakvim neprijatnostima želi natjerati na akciju tj. da nešto poduzmemo što je u našem interesu. Konkretno mislim na muslimane.

IDENTITET.LU: Možete li nam na kraju reći nešto o vašim planovima za budućnost?
Planovi za budućnost ovise naravno o snazi koju će nam Allah dati. Mi imamo čvrsto uvjerenje i čvrst oslonac na Allaha Gospodara svih Svjetova, i zato Ga molimo da nas pomogne ako je to hajr za islam i muslimane, a ako nije da nas spriječi u bilo čemu od čega bi islam i muslimani mogli imati štetu. Naravno ne skrivamo našu želju da uključimo što više muslimana koji su slobodni i nisu aktivni po pitanju rada za islam i za dobro muslimana. Želimo da naše porodice, žene i djeca budu također u sve to uključeni te da tako jednog dana naši standardi dođu do izražaja, te da ćemo kao posljedica toga u mi uživati naša prava a istovremeno ne ugrožavati tuđa prava. Ovdje se želim osvrnuti i zahvaliti našoj ulemi koja prati naš rad i koja nam je uvijek bila dostupna za svaki vid suradnje.

IDENTITET.LU: Imate li neku poruku za naše čitatelje, osobito za mlađi naraštaj koji stasava u dijaspori?
Svi smo Allahovi i Allahu se vraćamo. Ne zaboravimo da je jedino smrt sigurna u našim životima, bez obzira na našu starosnu dob, smrt nam je bliža od kragne za vratom. Radimo za ahiretski život koliko je to moguće, ulažući svoje živote i imetke na tom putu, jer jedino za tim nećemo žaliti. Ne čekajmo da nas netko organizira i ne krivimo nikoga za naše stanje dok nismo sve učinili što je u našoj moći da promjenimo naše ukupno stanje nabolje. Nije naše ono što ostavimo iza sebe već je naše ono što pojedemo, popijemo i podjelimo na putu islama. Ne postoji sreća mimo robovanja Uzvišenom Allahu, jer robovanjem Uzvišenom izlazimo iz robovanja stvorenjima. Nijedno stvorenje bilo ono materijalno ili nematerijalno nam neće moći pomoći na Sudnjem danu, osim u ulozi svjedoka da smo dostojno veličali Uzvišenog Allaha. Shvatimo da je vrijeme da preispitamo naš tewhid, ispravno vjerovanje u Uzvišenog Allaha. Tevhid ima tri stavke: rububijet – priznati Allaha za jedinog Gospodara; uluhijet – činjenje ibadeta samo Njemu Uzvišenom i esmai we sifat – poznavanje Njegovih lijepih imena i svojstava. Većina nas prizna Allaha za jedinog Gospodara, malo nas čini ibadet samo Allahu a još manji broj zna 99 Allahovih imena i svojstava, pa kako draga braćo i poštovane sestre da Mu ispravno robujemo? Naš problem je sa nama i u nama, nokautirani smo na svim poljima, ali ipak nam je Uzvišeni Allah ostavio dovoljno snage i prostora da podignemo naše čelo i da vratimo ponos islamu i muslimanima koji nam pripada. Uzvišenog Gospodara molim da nam otvori srčani vid i da priznamo sami sebi da ne poznamo našeg Gospodara i da je to glavni razlog našeg lošeg stanja. Kada povjerujemo u Uzvišenog Allaha koji daje uputu svojim robovima, ispravno, bereket će i iz neba i i iz zemlje provrijeti. Jedan od najvećih bereketa je da musliman osjeća muslimana bratom jer to čini naše društvo neprocjenjivim i jakim. Vođeni savjetom velikana ummeta, Omera ibn el-Hattaba, r.a. :„Traži iskrenu braću, i živi pod njihovim okriljem. Oni su ukras u blagostanju, a oružje (štit) u belaju!“ I svjesni istine koju je izrekao vrli prethodnik Ebu Derda’: „Najviše se bojim za sebe, kada budem polagao račun za djela, da mi se kaže: „Znao si, pa koliko si radio po tome što si znao?““ Sa imenom Allaha Svemilosnog, Samilosnog, okupljamo se u okrilju Allahove dobrote, tražeći snagu i ponos u islamu, naoružani ljubavlju pod okriljem Kur’ana i sunnetski utemeljenog islamskog bratstva. Ovo je poruka naša, poruka Sunni Legionara svim generacijama i svim muslimanima do kojih dopre ovo slovo, koje nije puko pisanje da bi se nešto napisalo i zbog toga tražimo od vas da budete svjedoci za ili protiv nas na Sudnjem danu. Molimo Allaha da vas čuva ma gdje god bili, draga naša braćo i poštovane sestre. Amin !

„Allahova ruka je nad džema’atom. A ko se izdvoji, izdvojio se u vatru!” (Džami’a Et-Tirmizi: 2165)

IDENTITET.LU

Povezani članci

Luksemburg/Sandžak: Okončana akcija za maj – Predata krava porodici Ramović

Majska humanitarna akcija uspješno je privedena kraju. Šestočlana porodica Ramović iz sela Lovnica, nadomak Rožaja, obradovana je kvalitetnom...

Preko 2’000 vjernika na centralnoj bajramskoj svečanosti u Ešu (FOTO)

Na fudbalskom terenu "Jeunesse Esch" kluba u Ešu, Islamski centar "Gazi Isa-beg" organizovao je obavljanje bajram-namaza. Tim svečanim...

PROJEKAT ŠURE “ZA-JEDNO”: UPRILIČENA GODIŠNJA HALKA IMAMA LUKSEMBURGA

Koristeći blagodat najvrijednijih dana u hidžretskom kalendaru muslimani Luksemburga su danas još jednom poslali sliku  koja odiše ljepotom...

Šejh Kuduzović u Luksemburgu: Svečani prijem i na stotine prisutnih (FOTO)

Na poziv Islamskog centra "Gazi Isa-beg" iz Eša, u Luksemburgu je 25. i 26. maja boravio istaknuti islamski...